Токсокароз

Токсокароз - зоонозне захворювання, зумовлене паразитуванням в організмі людини личинок круглих червів роду Toxocara, що часто протікає з ураженням внутрішніх органів та очей. Захворювання широко поширене в усіх країнах світу, найчастіше підлягають ураженню діти. Відомі декілька видів цього роду, в патології людини найбільше вивчена роль Toxocara canis (гельмінт, що уражує переважно родину собачих), менше – Toxocara cati (уражує переважно представників родини кошачих).

Джерелом інвазії для людини найчастіше являються собаки, які забруднюють грунт яйцями токсокар, виділяючи їх разом з фекаліями. Інфікованість собак цим гельмінтом складає приблизно 15-50%, але в деяких регіонах сягає 90%. Хворі люди не являються джерелом інвазії, оскільки в їхньому організмі цикл розвитку токсокар неповний (статевозрілі форми не утворюються).

Люди заражаються токсокарозом при проковтуванні яєць токсокар з їжею чи водою, забрудненими виділеннями тварин, а також при контакті із зараженими тваринами. Личинки, що виходять з яєць, мігрують крізь стінки кишечника у кровоносне русло і потрапляють у різні органи та тканини, де інкапсулюються і, зберігаючи тривалий час біологічну активність, викликають личинкову форму захворювання. Мігруючи в організмі людини, личинки травмують тканини, залишаючи некрози та запальні процеси.

Клінічні прояви токсокарозу залежать від локалізації паразитів та інтенсивності інвазії. У клінічному перебігу виділяють дві форми інвазії: вісцеральний синдром «мігруючої личинки» (visceral larva migrans) та токсокароз очей (ocular larva migrans). Вісцеральний токсокароз часто проявляється лихоманкою з рецидивами протягом кількох тижнів і навіть місяців. Відмічається збільшення окремих лімфатичних вузлів, спостерігається ураження органів респіраторної системи (бронхіти та бронхопневмонії). Практично для всіх випадків характерною є еозинофілія.

Прижиттєвий паразитологічний діагноз токсокарозу є практично неможливим, оскільки виявити мігруючі личинки в організмі важко. Гістологічні дослідження біоптатів лише в ряді випадків дозволяють виявити личинки токсокар та встановити паразитологічний діагноз. У той же час чисельні дослідження показали, що серологічні дослідження з використанням очищених антигенів личинок, зокрема імуноферментний аналіз, є досить чутливим та специфічним методом діагностики. На сьогоднішній день цим методом виявляють антитіла, специфічні до екскреторно-секреторних та соматичних антигенів личинок Toxocara canis.