Інфекційний мононуклеоз

Вірус Епштейна-Барр (ВЕБ), також відомий як вірус герпесу людини 4-го типу, є великим оболонковим вірусом, який реплікується в ядрі інфікованих клітин та має геном, що складається з дволанцюгової ДНК. ВЕБ є етіологічним агентом таких захворюваннь, як інфекційний мононуклеоз (ІМ), лімфома Беркітта (ЛБ), назофарингіальна карцинома.

Зараження ВЕБ у ранньому дитинстві є переважно безсимптомним. Проте у розвинених країнах інфікування, зазвичай, відбувається вже у підлітковому чи ранньому дорослому періоді, коли воно часто має наслідком клінічний ІМ. Клінічні симптоми ІМ варіюють від незначної лихоманки до тривалої виснажливої хвороби. У типовому випадку хвороба виявляється як фарингіт, лімфаденопатія та лихоманка. У більшості випадків симптоми зникають через 2-4 тижні, однак, у понад 90% дорослих розвивається латентна інфекція в В-лімфоцитах.

Приблизно в 1% імунокомпетентних індивідів можуть виникати тяжкі ускладнення (гепатит, міокардит, розрив селезінки, нейрологічні ускладнення). В імуносупресованих осіб первинна ВЕБ інфекція призводить до тяжких розладів (наприклад ЛБ).

Типові симптоми ІМ звичайно з’являються через 4-6 тижнів після інфікування. ВЕБ пере- дається через рідини організму, особливо через слину, а іноді також через кров або сім’я. Людина є найбільш заразною під час гострого ІМ, проте вірус може виділятися в слину також під час латентного носійства.

Для лабораторної діагностики ВЕБ-інфекції застосовують полімеразну ланцюгову реакцію та серологічні методи досліджень, які включають тест на виявлення гетерофільних антитіл та визначення специфічних антитіл методом імуноферментного аналізу (ІФА). Останній метод дає змогу не тільки встановити факт інфікування ВЕБ, але й стадію захворювання.

Оптимальна комбінація серологічних тестів для діагностики ВЕБ-інфекції включає виявлення IgG та IgM антитіл, специфічних до вірусного капсидного антигена (анти-VCA-IgG, анти-VCA-IgM) та ядерного антигена (анти-EBNA-IgG). Анти-VCA-IgM антитіла з’являються в організмі при ранній інфекції та зникають протягом 4-12 тижнів. IgG до VCA виявляються дещо пізніше (через 2-4 тижні після інфікування), їх концентрація досягає максимального рівня також на початкових стадіях захворювання, поступово знижуючись. Однак, ці антитіла визначаються протягом всього життя. Якщо антитіла до вірусного капсидного антигену не виявляються людина є сприйнятливою до ВЕБ- інфекції.

Анти-EBNA-IgG продукуються організмом через 2-4 місяці після появи симптомів, у більшості інфікованих їх високий рівень зберігається протягом всього життя. Одночасне виявлення IgG специфічних до EBNA та VCA є показником паст-інфекції.